Kuo skiriasi dantų balinimas namuose ir odontologo kabinete

Dantų balinimasGražūs ir balti dantys – neatsiejama nepriekaištingos išvaizdos dalis (kuri, beje, šiais laikais yra labai vertinama). Kad ir kokia nuoširdi bebūtų jūsų šypsena, papilkėję, patamsėję ar pageltę dantys žavesio jai tikrai nepridės. Tad balti dantys – tai ne tik galimybė plačiai ir atvirai šypsotis, bet ir būdas labiau patikti sau ir aplinkiniams, o tai – tiesiausias kelias link didesnio pasitikėjimo savimi.  Deja, ne visi gali pasigirti baltais dantimis. Bet neverta nusiminti, nes dantys gali būti nesunkiai išbalinti.
Bet apie viską nuo pradžių. Kodėl dantys pakeičia spalvą? Visų pirma, dantų atspalvis priklauso nuo genetinio faktoriaus: vienų žmonių emalis tamsesnis, kitų šviesesnis iš prigimties. Antra, dantys gelsta senstant (tai irgi natūralus sunkiai išvengiamas procesas). Trečia, dantų spalvos pokyčius lemia tam tikri įpročiai: rūkymas, nesaikingas kavos, arbatos, raudonojo vyno, gazuotų gėrimų bei dažančių maisto produktų vartojimas. Galiausiai, dantys tamsėja, kai jie nėra tinkamai prižiūrimi.
Dantis galima balinti tiek namuose, tiek odontologijos klinikoje. Apžvelkime dažniausių procedūrų eigą, privalumus bei trūkumus.

Dantų balinimas namuose

  • Vienas iš būdų balinti dantis namuose – naudoti balinančias pastas ar skysčius. Balinančios pastos turi abrazyvinių medžiagų, kurios efektyviai nuima dantų apnašą (bet tuo „balinimas“ ir baigiasi). Tokiu būdu balinant dantis, įmanoma juos pašviesinti tik per vieną šviesumo skalę. Balinamieji skysčiai taip pat šalina apnašas, be to, gerina burnos kvapą ir teigiamai veikia dantų būklę. Skystis turėtų būti naudojamas du kartus per dieną po vieną minutę prieš valant dantis. Bet toks dantų balinimo būdas nėra labai efektyvus ir nesukelia aiškiai pastebimų rezultatų. Apskritai, tinkama dantų priežiūra – tai geriausias būdas išsaugoti ir palaikyti dantų spalvą, bet jei norite, kad jie akivaizdžiai pabaltų, geriau rinktis chemines priemones.
  • Kitas dantų balinimo būdas – balinančios juostelės. Tai plonos juostelės, kurios yra padengtos vandenilio peroksido pagrindu pagamintu geliu. Juostelės turėtų būti naudojamos dvi savaites dukart per dieną, po 30 min. Rezultatas matosi po poros dienų, bet nėra itin ilgaamžis, kadangi išlieka efektyvus tik iki 4 mėnesių (arba net ir trumpiau, jei dantys nėra tinkamai prižiūrimi).
  • Trečiasis, dažniausiai paplitęs dantų balinimo būdas namuose – balinimas kapomis. Pirmiausia reikėtų apsilankyti pas odontologą, kuris nuims dantų antspaudus bei pagal juos pagamins kapas. Kapos yra individualiai pritaikomos bei suteikiama informacija, kaip jomis reikės naudotis. Likusi procedūros dalis yra atliekama namie: į kapas įšvirkščiama balinimo želė ir jos uždedamos ant dantų. Procedūrą galima kartoti kiekvieną ar kas antrą naktį, arba porą valandų per dieną. Kapos turėtų būti naudojamos ne ilgiau nei 4 savaites (tai priklauso nuo dantų tamsumo ir pageidaujamo rezultato).

Kapas taip pat galima nusipirkti ir vaistinėje. Bet tai nėra rekomenduotina, nes kapos – standartinės, tad yra didelė tikimybė nudeginti burnos gleivinę. Kai kapos yra gaminamos individualiai, užtikrinamas maksimalus kontaktas su dantų balinimo geliu, o dantenos yra visiškai apsaugotos nuo cheminių medžiagų poveikio, be to, viską prižiūri odontologas, todėl procedūra yra saugi.
Šis dantų balinimo būdas gali sukelti jautrumą karščiui ar šalčiui bei dantų perštėjimą, bet tai laikina. Pajutus nemalonius pojūčius, dantis galima pradėti balinti kas antrą naktį, ar pradėti naudoti jautrumą mažinančią dantų pastą, blogiausiu atveju, procedūra turėtų būti apskritai nutraukta (po poros dienų šalutinis poveikis praeis).
Jei nusprendėte dantis balinti kapomis, visų pirma, būkite atidus ir nepakenkite burnos gleivinei, ir, antra, apsišarvuokite kantrybe, nes procedūrą reikės atlikti kas naktį ir ją kartoti porą savaičių ar ilgiau.

Dantų balinimas odontologo kabinete

Jei norite greito ir efektyvaus rezultato, patariama kreiptis į odontologą. Jis įvertins jūsų dantų būklę bei paskirs tinkamiausią gydymo būdą. Paprastai viskas prasideda nuo profesionalios burnos ertmės higienos, o tada jau atliekamas ir kosmetinis dantų balinimas. Tai gana nesudėtinga: ant dantų bei gleivinės yra uždedamos specialios apsaugos, o ant danties – balinamasis gelis, kurio poveikis sustiprinamas specialia lempa ar lazeriu. Pagrindinė gelio sudedamoji medžiaga – vandenilio peroksidas arba karbamido peroksidas (silpnesnė vandenilio peroksido atmaina). Dantys bąla, kai, procedūros metu skilus peroksidui, deguonis patenka į emalį ir skaido spalvotus junginius. Būtina akcentuoti, kad, nors tai ir yra cheminė procedūra, danties struktūra nėra keičiama.
Tikslesnė procedūros eiga priklauso nuo konkrečios situacijos. Kokio stiprumo gelis bus naudojamas bei kiek laiko jis bus laikomas ant danties, priklauso ir nuo danties tipo, ir nuo dėmių kiekio bei tamsumo, ir nuo pageidaujamo rezultato. Akivaizdu, kad kuo tamsesnė dėmė, tuo sunkiau ją išbalinti.
Vienas efektyviausių dantų balinimo būdų – ZOOM metodas. Procedūros metu naudojama Zoom lempos šviesa, kuri aktyvuoja peroksidą ir taip sustiprina balinimo procesą. Po procedūros ant dantų užtepama fluorido turinti pasta, sumažinanti dantų jautrumą. Rezultatas – stulbinantis: iki 8 atspalvių baltesni dantys! Tai saugus, ilgaamžis, pažangus bei moksliniais tyrimais įrodytas dantų balinimo būdas. Be to, Zoom lazeris bereikalingai nekaitina dantų, nėra kenkiama ir pulpai.
Pas odontologą atliekama dantų balinimo procedūra yra kur kas greitesnė ir efektyvesnė, kadangi trunka 30-60 min., o rezultatas matomas jau po pirmosios procedūros. Bet yra ir vienas minusas: tai kur kas brangesnis dantų balinimo būdas nei, pavyzdžiui, balinimas kapomis.
Be abejonės, tam tikrais atvejais dantų balinimas neturėtų būti atliekamas. Pirma, kai dantų ar dantenų būklė yra bloga, pavyzdžiui, emalis yra nusidėvėjęs, dantys ar dantenos yra labai jautrios, šaknys yra apsinuoginusios (pastaruoju atveju balinimas paprasčiausiai neveiks, nes šaknys nėra padengtos emaliu). Jei dantys yra pažeisti karieso, pirmiausia jie turėtų būti užplombuoti, kitu atveju, procedūros metu jie bus labai jautrūs. Dantenų uždegimas bei periodontitas – taip pat kliūtis dantų balinimui. Procedūra nėra rekomenduojama nėščiosioms ar maitinančioms moterims bei asmenims iki 16 m., taip pat alergiškiems peroksidui žmonėms. Galų gale, jei dantų dėmės itin tamsios, ne visada procedūrą verta atlikti, nes ji gali būti neproduktyvi.
Dantų balinimas turi ir šiokių tokių minusų. Jei jūsų burnoje yra plombų, vainikėlių, karūnėlių ar negyvų dantų, turite žinoti, kad įprastos dantų balinimo procedūros metu jie nebąla, tad jų spalvą reikės iš naujo derinti prie naujosios dantų spalvos. Po procedūros būtina tinkamai prižiūrėti dantis: vengti dažančių gėrimų bei maisto produktų, nerūkyti, laikytis individualių burnos higienos reikalavimų. Kitu atveju, dantys gana greitai pradės atgauti buvusią spalvą. Dažnai dantų balinimas nėra ilgaamžis ir prireikia reguliarių pakartotinių procedūrų. Be to, procedūra nėra maloni, gali skaudėti (dėl didelės peroksido koncentracijos). Itin svarbu, kad būtų pasirinktos kokybiškos priemonės, kitaip bus pakenkta dantų emaliui.

Šaltinis:
Odontologijos klinika „dantu-implantai.lt
L. Zamenhofo g. 7, Kaunas 44287
+370 62792689
info@dantu-implantai.lt
I – V 8:00 – 19:00

Similar Posts