Kaip nugalėti odontologo baimę

Bijote odontologų?Odontologas – specialistas, kurio paslaugomis turėtume naudotis bent jau 1-2 kartus per metus (net, jei niekuo ir nesiskundžiate, profilaktinė apžiūra bei profesionali burnos higiena yra būtina). Deja, kai kurie žmonės į odontologą kreipiasi tik tada, kai nepakelia danties skausmo ar atsiranda kokių nors kitų itin rimtų problemų. Priežastis paprasta – dalis pacientų jaučia odontologo baimę. Vieni baiminasi, kad procedūros bus skausmingos, kiti nepakenčia net odontologijos klinikos kvapo ar garsų. Jei ir jus vien nuo minties apie vizitą pas odontologą išpila prakaitas, paskaitykite, kaip būtų galima savo baimę įveikti.

  • Visų pirma, jei paskutinį kartą pas odontologą lankėtės dar sovietiniais laikais, žinokite, kad situacija yra labai pasikeitusi. Odontologai – žmonės, kurie maloniai bendrauja su savo pacientais, atsižvelgia į jų poreikius bei pageidavimus (pikto ir rėkiančio odontologo įvaizdis – jau seniai pamirštas). Be to, gydymo instrumentai bei būdai taip pat labai patobulėjo. Praktiškai visos procedūros yra sėkmingai nuskausminamos, tad nieko daugiau kaip adatos dūrio baimintis neverta (reikėtų prisiminti ir tai, kad nuskausminama greitai ir efektyviai, o adata – plonytė, tad diskomfortą jausite tik kelias sekundes).
  • Būkite atviras su savo odontologu. Jei jūs jaučiate baimę ar kitus nemalonius jausmus, būtinai jį informuokite. Kai odontologas žinos jūsų nerimą, tikrai į jį atsižvelgs ir dės maksimalias pastangas tam, kad jūs jaustumėtės kuo patogiau. Galų gale, galbūt odontologas patars, kaip kiti jo pacientai kovoja su panašiomis baimėmis. Jausmas, kad esate ne vienas, o ypač sėkmingų istorijų pavyzdžiai, turėtų jus truputį nuraminti.
  • Jei pagaliau pasiryžote apsilankymui pas odontologą, tarkitės dėl vizito kuo ankstesniam laikui. Jau geriau nueiti pas odontologą 8 valandą ryto ir vėliau visą dieną būti ramiam, negu nervintis iki pat vakaro.
  • Vizito metu labai svarbu nukreipti savo mintis kokia nors kita linkme. Ieškokite individualių būdų, kurie jus atpalaiduoja. Gal padėtų ausinukas su mėgstama muzika? Kuo labiau atsiribosite nuo situacijos, tuo jums bus lengviau. Gilus kvėpavimas bei pozityvus mąstymas – tikrai nepakenks. Neleiskite, kad jus apimtų panika, bet, kiek įmanoma, pasistenkite kontroliuoti savo būseną.
  • Žinoma, pats tiesiausias kelias įveikti savo baimę – daryti tai, ko bijoma. Jei pas odontologą nueiti taip ir nepasiryšite, vargu, ar jūsų baimė kur nors pradings. Todėl be galo svarbu kaip nors prisiversti su savo fobija kovoti – kitaip nieko nepasieksite.
  • Apie savo nerimą kalbėkitės su aplinkiniais žmonėmis. Užsisklęsti savyje – ne išeitis. Gali būti, kad pasikalbėję su kitais pasijusite geriau; galbūt aplinkiniai patars, kaip į šią nemalonią situaciją pažvelgti iš kitos pusės ir problema nebeatrodys tokia gąsdinanti.
  • Savo nerimo atsikratykite palaipsniui. Pirmiausia užsirašykite tik konsultacijai – juk nėra ko bijoti apsilankyti pas odontologą, jei jokios procedūros jums nebus atliekamos? Sutarkite su savo gydytoju, kad jums apsilankius kitą kartą, nebus atliekamos jokios sudėtingos ar skausmingos procedūros – tokiu atveju ir kitas vizitas nebus toks gąsdinantis.
  • Nereikalaukite iš savęs per daug. Gali būti, kad baimės taip lengvai atsikratyti nepavyks, bet tai ne priežastis save nuvertinti ar menkinti.
  • Tinkamai prižiūrėkite savo dantis. Visi žinome, kad dantys genda tada, kai nėra užtikrinama visapusė burnos higiena. Todėl nepamirškite kokybiškai išsivalyti dantų kiekvieną rytą ir vakarą, naudokite dantų siūlą bei burnos skalavimo skystį, ribokite angliavandenių vartojimą. Kuo mažiau dantys ges – tuo mažiau streso jūs patirsite. Nepamirškite reguliariai apsilankyti pas burnos higienos specialistą: nors odontologijos klinikos aplinka ir gali būti gąsdinanti, bet pati procedūra – neskausminga (tai vienas patikimiausių būdų užkirsti kelią dantų bei dantenų ligų atsiradimui ir plitimui).
  • Labai svarbu, kad jūs suprastumėte, dėl ko jūs turėtumėte apsilankyti pas odontologą. Juk jis – specialistas, padėsiantis jums jaustis geriau. Patikėkite, odontologai tikrai nenori jums pakenkti. Į odontologijos klinikoje atliekamas procedūras žiūrėkite kaip į eilinę paslaugą, kuri jums yra suteikiama. Juk į kirpyklą ar autoservisą eiti jūs nebijote?
  • Lankykitės tik pas tuos specialistus, kurie supranta jūsų vidinius išgyvenimus. Labai svarbu, kad odontologai suprastų, jog ne visi vienodai jaučia skausmą, tad ta pati procedūra vienam pacientui gali atrodyti įprasta, o kitam – siaubą kelianti. Susitarkite, kad procedūrų metu odontologas jus informuotų apie savo veiksmus, paprašykite, kad jis jums leistų bet kuriuo metu padaryti pertrauką. Tai, kad galėsite kontroliuoti situaciją, padės jums jaustis ramiau.
  • Susitarkite, kad koks nors artimas žmogus palaikytų jums kompaniją vizito pas odontologą metu. Gal būdamas ne vienas jausitės drąsiau?
  • Jei panašaus pobūdžio patarimus jau išbandėte, bet jie nepadėjo atsikratyti odontologo baimės, apsvarstykite galimybę apsilankyti pas psichologą. Jei su savo problemomis negalite susitvarkyti pats, gal specialisto konsultacijos būtų puiki išeitis? Bet kokiu atveju, kažkokiu būdu kovoti su savo fobija būtina – neabejojame, kad bedančio žmogaus įvaizdis jūsų visai nevilioja.

Similar Posts