Dantų implantacijos istorija

2015 12 10|Posted in: Dantų implantai, Odontologija

Dantų implantacija – tai procesas, kurio metu vietoj prarasto danties įsukamas titaninis sraigtas, atstojantis danties šaknį ir palaikantis atraminę dirbtinio danties funkciją. Dantų implantacija leidžia praradus dantį atstatyti ne tik ankstesnę išvaizdą, bet ir pilnai sugrąžinama dantų funkcija – kramtymas. Svarbu ir tai, jog praradus vieną ar kelis dantis keičiasi veido forma, tuo tarpu dantų implantai apsaugo nuo šio nemalonaus proceso.

Implantologijos centras

Implantologijos centras

Dantų implantacija yra gana sudėtinga odontologų atliekama operacija, kuriai reiktų šiek tiek pasiruošti iš anksto. Visų pirma, prieš implantaciją turėtų iš anksto susirūpinti ir nusiteikti rūkantieji, kadangi likus bent kelioms dienoms iki dantų implantavimo reiktų nustoti rūkyti, taip pat, bent savaitę po implantavimo taip pat negalima rūkyti, kadangi rūkymas gali sugadinti visą Jūsų ir Jūsų odontologo triūsą.

Tačiau ne tik rūkymas yra labai svarbus prieš dantų implantavimą. Ir nerūkantieji turi pasirūpinti savo burnos higiena, ji turėtų būti be priekaištų. Tačiau kaip bebūtų, dažniausiai vis tiek tenka šalinti apnašas bei akmenis.

Kaip vyksta dantų implantacija?

Dantų implantacija, o tiksliau visas implantavimo procesas, įskaitant gijimą, gali trukti iki kelių mėnesių, todėl reiktų dantų implantaciją planuoti iš anksto ir pasistengti, jog artimiausiu metu po jos netektų vykti į ilgesnes keliones.

Implantavimas prasideda nuo susitarimo su odontologu, vėliau seka titaninio sraigtelio gamyba, kuris bus įsukamas į žandikaulį. Implantui prigijus paruošiama atrama naujiems dirbtiniams dantims ir po kurio laiko pritvirtinami dantų pakaitalai. Kokybiškai atlikta dantų implantacija sukuria tokį jausmą, jog dantų pakaitalai tiek išoriškai, tiek pagal jausmą nesiskiria nuo tikrų, natūralių dantų.

Kuomet dantų implantacija jau baigta reikia atminti, jog reikia jais pasirūpinti. Dantų implantų priežiūra nesiskiria nuo natūralių dantų priežiūros. Rekomenduojama tiek dantis, tiek dantų implantus valyti dantų šepetėlių su dantų pasta, naudotis dantų siūlu ir kitomis dantų bei burnos higienos priemonėmis, taip pat, siūloma nepamiršti reguliariai lankytis pas odontologą.

Kai kurie žmonės prisibijo dantų implantacijos dėl neigiamo požiūrio į svetimkūnius bei dėl pačios implantacijos procedūros. Iš tiesų, dantų implantacija nėra pati maloniausia procedūra, pacientai prasitaria, jog jaučia šiokį tokį diskomfortą, tačiau dantų implantavimas nėra nemalonesnis už danties rovimą ar kitą sudėtingesnę dantų operaciją. Dantų implantacijos metu yra atliekamas nuskausminimas, naudojama vietinė nejautra, todėl skausmas nejuntamas, o pati operacija šiek tiek gali priminti gana įprastus odontologų veiksmus – gręžimą, šlifavimą ar kitus. Kylantis skausmas po operacijos yra lengvai numušamas vaistinių preparatų pagalba.

Įdomu tai, jog nors dantų implantacija Lietuvoje išpopuliarėjo visai neseniai, pasaulyje jau yra žinoma, kad pirmieji implantai buvo naudojami dar mūsų eros pradžioje. Vietoj natūralaus danties buvo bandoma naudoti implantus pagamintus iš kriauklių, dramblio kaulo ar net medžio. Beje, viduramžiais buvo bandoma panaudoti mirusių žmonių dantis, tačiau tai tapo lengvu keliu ligoms plisti.

Artimesnis šioms dienoms implantacijos lūžis įvyko XX a. viduryje, kuomet buvo pradėti tyrinėti kaulų gijimai naudojant titaninius cilindrus, tačiau kuomet norėta juos pašalinti, paaiškėjo, kad jie puikiai suaugo su kaulu ir pašalinti juos būtų pernelyg sudėtinga ir pavojinga. Taip pradėta bandyti titaninius implantus dantims.

Dantų implantacija rekomenduojama tiems, kurie dėl įvairiausių priežasčių prarado dantį ar kelis. Panaudojant dantų implantus galima nepastebimai atstatyti anksčiau buvusį estetinį vaizdą, taip pat pabrėžiama, jog dėl dantų trūkumo pilnai ir kokybiškai neatliekama kramtymo funkcija, dėl ko vėliau atsiranda skrandžio ir virškinimo problemų. Dantų implantacijos metu nepakenkiama gretimiems dantims, išsaugoma žandikaulio ir veido forma, todėl dantų implantacija laikoma artimiausia alternatyva natūraliems dantims.