Dantų tiesinimas, kas aktualu?

2015 11 20|Posted in: Odontologija

Tiesūs dantysKad ir kokios nuomonės šalininkai esate ir kad ir kaip skirtingai suvokiate grožį bei estetiką, tikriausiai sutiksite, kad kreivi dantukai mažai ką puošia, nebent kreivumas yra vos pastebimas ir gyventi netrukdo. Retai kada kreivoki dantys sukelia ir teigiamų emocijų, o į tokius dantis dėmesys, kad ir kaip bebūtų keista, krypsta pirmiausia. Tai asmeniui, negalinčiam pasigirti tobulai lygia šypsena, neretai sukelia didžiulį nepasitikėjimą, baimę šypsotis ir apskritai bendrauti. Žmogui, turinčiam kreivus dantis, atrodo, kad visi pastebi šį jo defektą. Taigi norint susigrąžinti gyvenimo džiaugsmą ir nenorint justi diskomforto vienintelė išeitis yra dantų tiesinimas.

Dantų formą koreguojančios priemonės – jau kasdienybė

Lietuvoje ortodontinis gydymas taikomas jau per kelis dešimtmečius, tačiau tik per pastaruosius 10-15 metų jis ypač patobulėjo. Taigi pacientai gali be baimės rinktis įvairius gydymo būdus ir metodikas. XXI a. ne tik technologijos, bet ir medicina išgyvena tikrą aukso amžių, taigi žmonės turi visas galimybes gydytis aukščiausiu lygiu. Anksčiau tobula šypsena atrodė siekiamybė ir kažkas tokio, ką turėjo tik garsieji ir turtingieji, pramogų pasaulio atstovai. Šiandien viskas gerokai pakitę, nes gydymas visomis prasmėmis prieinamas ir paprastam, vidutines pajams turinčiam asmeniui. Taip pat ir patys pacientai nėra abejingi – jie domisi gydymo būdais, naujovėmis, daug skaito ir susidaro vienokią ar kitokią nuomonę apie vienus ar kitus gydymo metodus, dar iki apsilankymo odontologo ar ortodonto kabinete ieško savų problemų sprendimo būdų.

Kalbant apie ortodontinį gydymą, jis apima ne tik netaisyklingo sąkandžio, netaisyklingai išdygusių dantų tiesinimą – tai kur kas platesnė sąvoka. Ortodonto pagalbos prireikia tuomet, kai nepatinka kreivokų dantukų darkoma šypsena, kai dantų sukandimas laikomas netinkamai išsivysčiusiu, kai netaisyklingai suaugę dantys prastai kontaktuoja ir sunku kramtyti ir kt. Ir dantų tiesinimas – veiksmas, kai ne tik sudedami dantų breketai. Kartais pas gydytoją ortodontą apsilankyti reikia tuomet, kai ketinami sudėti dantų protezai ir kai trūksta vietos jam/jiems įstatyti. Taip pat įvairiomis kompleksinėmis priemonėmis sprendžiamos tokios problemos kaip dantų išilgėjimas, pasislinkimas ir panašiai.

Kuo ypatingas suaugusių žmonių ortodontinis gydymas?

Gydant suaugusiuosius, jų laukia visas procedūrų kompleksas, pradedant burnos ertmės paruošimu tiesinimui, baigiant estetiniu plombavimu, kuris atliekamas darbą ortodontui baigus galutinai. Neretai prieš tiesinant dantukus ir prieš tai, kai sudedami dantų breketai, pacientas siunčiamas burnos higienos procedūrai, kurios metu nuo dantų pašalinami akmenys, įvairios kietosios ir minkštosios dantų apnašos. Visa tai padeda paprasčiau uždėti breketus. Kartais tiesinant dantukus reikia ir gydytojų periodontologų įsikišimo: jie gali pakoreguoti dantenų kontūrus, atlikti kitokį su dantenomis susijusį gydymą.

Taip pat dažnais atvejais prireikia ir vizitų pas dantų chirurgus, kurie ištraukia dantis ir taip sudaro galimybes sklandžiai atlikti gydymą. Burnos chirurgai užsiima ir kaule įaugusių dantų atidengimu, kitomis panašiomis procedūromis. Pacientai gali būti nusiunčiami pas implantologus, kurie dantims sukuria papildomas atramas ir palengvina įvairias procedūras. Specialias funkcijas atlieka ir veido bei žandikaulių chirurgai: jie geba tinkamais metodais atstatyti sąkandį, kai to neįmanoma padaryti tik pakeičiant dantukų padėtį.

Kartais tik veido ir žandikaulio chirurgai geba pritaikyti tokį gydymą, kuris gali padėti likviduoti žandikaulių vystymosi defektus, sutrikimus, kai nebeefektyvūs nei dantų breketai, nei kiti gydymo būdai. Galiausiai gali būti kreipiamasi į ortopedus, kurie gamina protezus, visiškai atitinkančius natūralių dantų dydį, formą arba spalvą, tad odontologijos mokslo srities ortodontijos galimybės pasitelkus kitų sričių specialistų triūsą yra praktiškai neribotos.

Parengė odontologijos klinika: http://www.dantu-implantai.lt/