Dantų tiesinimas breketais

2016 03 28|Posted in: Odontologija, Odontologijos klinika

Mergina su breketais

Mergina su breketais

Kreivi dantys kenkia estetinei išvaizdai. Vieni žmonės nekreipia į juos dėmesio, kitiems dėl jų išsivysto kompleksai, didėja nepasitenkinimas savimi. Dažnai jie tampa psichologine problema, kai pradedama gėdytis savo dantų, imama juos slėpti, bijoma juoktis. Kita vertus, kreivai sudygę dantys gali lemti ne tik estetines problemas. Kreivi dantys yra sunkiau išvalomi, tad jų vietose lengviau atsiranda ėduonis bei kitos dantų ir dantenų ligos, taip pat juos sunkiau ir taisyti. Dėl blogo sąkandžio gali kentėti dikcija. Kramtymo krūvis pasiskirsto netolygiai, tad dalis dantų greičiau susidėvi. Galiausiai, kreivi dantys – kliūtis dantų implantavimui vyresniame amžiuje.
Kreivai išaugusius dantis lemia daugelis veiksnių. Vienas svarbiausių – genetika: jei tėvai turi kreivus dantis, didelė tikimybė, kad tokius pačius dantis turės ir jų atžalos. Taip pat labai svarbus kūdikystės periodas: geriau, kai vaikas yra maitinamas natūraliai (tada žandikaulis turi galimybę normaliai vystytis), be to, neigiamą įtaką daro tam tikri įpročiai – piršto, pieštuko čiulpimas, nagų graužimas. Dantų tiesumui gali kenkti ir dažnas kvėpavimas per burną (pavyzdžiui, dėl neoperuotų adenoidų, nuolat besikartojančios slogos). Kreivi dantys gali būti ir įvairių traumų pasekmė.
Kreivų dantų gydymui ir netaisyklingo sąkandžio korekcijai yra taikomas ortodontinis gydymas. Pavyzdžiui, jis yra tinkamas, kai dantys per daug susigrūdę arba išretėję, kai viršutinio ar apatinio žandikaulio dantys pernelyg nusistūmę į priekį ar atgal. Gydymas yra paremtas breketų uždėjimu ant kiekvieno danties: jie yra sukabinami lankeliu ir stumiami reikiama kryptimi. Kol dantys neišsitiesina, breketai nėra nuimami. Dabartiniai breketai – šiuolaikiški, saugūs, negadinantys emalio, nesukeliantys ėduonies.
Ortodontinis gydymas kelia šokių tokių nepatogumų. Visų pirma, dantys reikalauja ypatingai kruopščios priežiūros (kitu atveju, kaupsis apnašos ir akmenys, skaudės dantenas, ges dantys). Antra, reikės dažnai (kas 4-8 savaites) lankytis pas gydytoją ortodontą. Po kiekvienos vizito kelias dienas teks taikytis su nemaloniu jausmu (dantų tempimu, veržimu, erzinimu). Be to, gydymas trunka pakankamai ilgai (1-2,5 metų). Bet privalumai atperka trūkumus: gydymui pasibaigus galėsite didžiuotis žavinga šypsena.
Ortodontiniam gydymui amžiaus apribojimų nėra (tik skiriasi gydymo taktika). Svarbiausia, kad dantys ir  dantenos būtų sveiki, nepažeisti. Visgi idealiausias amžius gydymui – paauglystė: gydymas bus greitesnis bei paprastesnis.
Jei manote, kad jums ar jūsų vaikui reikalingas ortodontinis gydymas, kreipkitės į gydytoją ortodontą. Jis įvertins jūsų dantų būklę, paskirs tinkamiausią gydymo metodą, suteiks informaciją apie gydymo kainas bei trukmę, taip pat pasiūlys tinkamiausią breketų rūšį, kurių yra ne viena:
Metaliniai dantų breketai – populiariausi ir dažniausiai naudojami. Jie skiriasi savo savybėmis: dydžiu, forma, fiksavimo mechanizmais, patogumu bei kaina.
Beligatūriniai breketai turi specialios konstrukcijos užraktus, kurių dėka sistemoje mažėja trintis, o dantų judėjimui naudojama mažesnė, bet labiau prisitaikanti, jėga. Šie breketai turi daug privalumų: palaikomojo gydymo metu reikia rečiau lankytis pas gydytoją-ortodontą, gydymas trunka trumpiau. Be to, mažesnė tikimybė, kad reikės šalinti dantis. Yra ir minusų: jie brangesni ir netinka visiems atvejams.
Keraminiai breketai yra mažiau pastebimi. Juos galima klijuoti ant visų dantų arba tik ant priekinių (ant šoninių dantų klijuojami metaliniai breketai). Nors tokie breketai yra estetiškesni, bet jie brangesni ir sudėtingiau nuimami, o gydymo trukmė gali būti keliais mėnesiais ilgesnė. Be to, jei breketas nulūžtų ar įskiltų, jį tektų keisti nauju.
Safyriniai breketai – skaidrūs, atspindintys natūralią dantų spalvą. Jie beveik nepastebimi, bet gydymas trunka ilgiau ir juos sunkiau nuimti.
Vidiniai breketai yra klijuojami iš vidinės dantų pusės, tad jų nesimato, ir tai yra didžiausias jų privalumas. Bet jie gali sukelti ir problemų: kadangi breketai yra viduje, kur kas sunkiau kokybiškai išsivalyti dantis, be to, jie gali dirginti liežuvio gleivinę, kai kuriais atvejais, trukdyti kalbai. Jie ne tik ženkliai brangesni, bet ir nepritaikomi visiems atvejams.