Kodėl, kada ir kaip atliekama menisko operacija?

Kelio skausmasPlyšęs meniskas – rimta kelio trauma, kurią gali sukelti tiek per didelis, tiek per mažas kremzlinio audinio, esančio kelyje, elastingumas. Pusmėnulio formos kremzlinės medžiagos, vadinamos menisku, įplyšimas gali sukelti kelio skausmą, patinimą ir kitus nemalonius pojūčius, kurie laikui bėgant tik stiprėja. Priklausomai nuo traumos rimtumo, pacientui gali būti siūloma daryti specialias mankštas, gydytis vaistais arba atlikti menisko operacija, dar vadinamą artroskopija.

Menisko operacija yra atliekama tik tais atvejais, kai konservatyvūs gydymo metodai pacientui padėti jau nebegali. Ši operacija neturi didelės įtakos paciento darbingumui, nes jis atsistato per keletą savaičių, tačiau jos nauda yra nepamatuojama. Jau vien ko vertas jausmas, kai atsikėlus ryte ar sportuojant nejaučiamas aštrus skausmas, kelio sąnarys nebraška, netinsta ir netrukdo kokybiškai džiaugtis gyvenimu. Nustačius, jog plyšo meniskas, operaciją atlikti reiktų per kiek galima trumpesnį periodą.

Prieš rekomenduojant atlikti menisko operaciją, pacientui skiriami specialūs kraujo tyrimai, jei būtina, kelis peršviečiamas rentgeno aparatu. Artroskopija apima ne tik pačią chirurginę menisko operaciją, kurios metu meniskas susiuvamas arba išimamos atplyšusios jo dalys, bet ir kelio apžiūrą prieš operuojant. Nors jau apžiūros metu atliekami nedideli pjūviai, pro kuriuos įkišamas specialus apžiūros aparatas – artroskopas, iš tikrųjų tik po šios apžiūros galima įvertinti, ar operacija bus atliekama. Artroskopas yra nepamainomas instrumentas tiek apžiūros, tiek pačios menisko operacijos metu, kadangi jo gale yra maža videokamera, leidžianti kelį ir jo pažeidimus apžiūrėti iš vidaus.

Menisko operacijos metu atliekami iki vieno centimetro ilgio pjūveliai. Be nuskausminamųjų ši operacija nėra atliekama: pacientui skiriama vadinamoji spinalinė nejautra, kai apatinė jo kūno dalis, veikiama anastetikų, aptirpsta, kad jis nejaustų skausmo. Išoperavus meniską, per keletą savaičių pacientas atgauna galimybę normaliai judėti: pilnai minti koją, imtis aktyvaus sporto. Maždaug per mėnesį visiškai grįžtama į normalią fizinę būklę.

Dažniausiai meniskas plyšta aktyviai sportuojant, tačiau tai gali nutikti ir dėl nelaimingo atsitikimo namuose ar darbe. Jauniems pacientams meniskas dažniau plyšta dėl centrinės kelio dalies pažeidimo (pavyzdžiui, pargriuvus ar gavus smūgį į kelį), o vyresnio amžiaus žmonėms – dėl sumažėjusio kremzlės elastingumo. Siekiant išvengti menisko plyšimo, reiktų išmokti tolygiai paskirstyti nešamą svorį, taisyklingai kelti sunkesnius daiktus, „protingai“ sportuoti.

Po menisko operacijos pacientui reikalinga reabilitacija: specialios mankštos, kai kuriais atvejais – sanatorinis gydymas. Svarbu tinkamai laikytis gydytojo nurodymų, nepriaugti daug svorio, nenutraukti mankštų tik pajutus pagerėjimą. Gydytojas taip pat informuos, kaip ir kas kiek laiko būtina perrišinėti žaizdas, kokius pratimus po operacijos geriausia daryti būtent jūsų traumos atveju, kokių judesių vengti. Taip pat nereikėtų pačiam spręsti, kokius vaistus nuo skausmo vartoti po operacijos.

Similar Posts