Dantų protezavimas

Protezavimo kainaDanties protezavimas – tai trūkstamo ar pažeisto danties kietųjų audinių atkūrimas, išgaunant danties anatominę formą, spalvą bei tekstūrą.
Protezavimo prireikia tada, kai dantis yra tiek pažeistas, kad jo neįmanoma sutaisyti naudojant plombines medžiagas, kai siekiama apsaugoti dantį nuo nulūžimo, kai norima atstatyti nulūžusį, nusidėvėjusį ar formą pakeitusį dantį, kai danties netenkama dėl traumos ar ligos.
Protezavimo rezultatas – gražus ir tvirtas dantis, kadangi protezavimo metu atkuriama tiek estetinė danties išvaizda, tiek funkcinė danties paskirtis. Taigi jūs vėl galėsite drąsiai šypsotis, kokybiškai sukramtyti maistą, aiškiai tarti žodžius ir nesibaiminti žandikaulio patologijų.
Kokia medžiaga bus pasirinkta protezavimui, priklauso nuo konkretaus paciento situacijos, poreikių bei galimybių. Galimas dantų protezavimas metalo, bemetale arba cirkonio keramika. Aptarkime kiekvieną iš jų.

  • Metalo keramika. Iš metalo pagaminta protezo šerdis yra apliejama porceliano sluoksniu. Rezultatas – tvirti ir ilgaamžiai, bet ne taip natūraliai atrodantys protezai (nes jie nėra laidūs šviesai). Be to, ilgainiui prie dantenų gali išryškėti metalo linija. Todėl šis protezavimo būdas labiau rekomenduojamas krūminiams dantims. Didžiausias privalumas – sąlyginai nedidelė ir daugeliui prieinama kaina.
  • Bemetalė keramika. Protezai yra pagaminti iš porceliano. Jie estetiškesni ir skaidresni, be to, išvengiama metalinio krašto bei alergijos metalui. Bet jie brangesni ir tvirtumu nusileidžia iš metalo keramikos pagamintiems protezams, todėl labiau rekomenduojami priekiniams dantims, ir tik pavieniams defektams taisyti.
  • Cirkonio keramika. Tai brangiausias, bet ir pažangiausias protezavimo pasirinkimas, kadangi yra suderinama ir estetika, ir tvirtumas. Protezuoti dantys niekuo nesiskirs nuo natūralių, nes cirkonio keramika yra laidi šviesai, bet tuo pat metu jie bus ir patvarūs, atsparūs lūžiams bei ilgaamžiai.

Priklausomai nuo to, kiek dantis yra pažeistas ir ar apskritai jis yra išlikęs, galimi įvairūs protezavimo būdai:

  • Dantų laminatės, įklotai bei užklotai (mikroprotezavimas). Jie tinkami tada, kai dantis nėra per daug pažeistas. Laminatės – tai plonos plokštelės, kurios dedamos ant priekinio dantų paviršiaus, kai siekiama jį pagražinti ir apsaugoti. Įklotai bei užklotai yra skirti krūminių dantų pažeidimams taisyti. Jie apgaubia danties kauburėlius ir saugo nuo nulūžimo bei ėduonies atsiradimo. Mikroprotezavimo metu dantis yra šlifuojamas minimaliai, tad išsaugoma didesnė dalis natūralaus danties nei karūnėlių atveju.
  • Fiksuoti vainikėliai bei tiltai. Dantys yra nušlifuojami ir apvelkami karūnėlėmis (visas dantis iki pat dantenų krašto yra apgaubiamas protezo). Šalia trūkstamų dantų esantys dantys taip pat yra nušlifuojami ir apvelkami karūnėlėmis, nes jie tampa vainikėlio ar tiltelio atrama. Dantys atgauna estetinę išvaizdą, bet atraminiams dantims tenka didesnė kramtymo apkrova, be to, šlifuojant pažeidžiamas jų emalis, tad jų gyvavimo laikas yra sutrumpinamas.
  • Išimami daliniai protezai. Jie tinkami netekus kelių, greta esančių dantų. Protezai yra tvirtinami prie šalia esančių dantų specialiais metalo užraktais. Šis protezavimo būdas turi minusų: burnoje gali būti juntamas metalo skonis, protezai gali kelti diskomfortą (trinti, spausti), be to, žandikaulio kaulas nėra pakankamai stimuliuojamas, kas lemia jo nykimą.
  • Visiškai išimami protezai. Jie skirti pacientams, nebeturintiems dantų. Deja, išimami protezai yra nestabilūs, tad gali kelti didelį diskomfortą tiek valgant, tiek kalbant. Žandikaulio kaulas nėra pakankamai stimuliuojamas, todėl nyksta. Galiausiai, protezai turi būti nuolat koreguojami.

Pažangiausias protezavimo būdas – protezavimas ant implantų. Danties šaknis yra atkuriama implantacijos metu, o vainikas – protezuojant. Galimi skirtingi protezavimo būdai:

  •  Ant implanto tvirtinamas išimamas protezas. Kai implantai užgyja, išsukamos gijimo galvutės, ir ant jų, kaip pagrindas išimamam protezui, tvirtinama speciali prilaikanti sistema. Ant implantų tvirtinami išimami protezai yra pranašesni už įprastus išimamus protezus, nes yra stabilūs ir nesukelia diskomforto valgant, juokiantis ar kalbant, be to, juos paprasta išvalyti (jie lengvai nuimami bei uždedami). Išsprendžiama ir kaulo nykimo problema, nevarginamos dantenos bei burnos gleivinė.
  • Ant implanto tvirtinamas fiksuotas protezas (tai dantų tiltelis, visam laikui tvirtinamas ant implantų). Kai implantai užgyja, ant jų, kaip pagrindas fiksuotam protezui, tvirtinamos protezavimo atramos. Tiltelis yra tvirtai ir stabiliai užfiksuojamas. Dantenos bei burnos gleivinė nėra varginamos, nėra visiškai jokio diskomforto, dantys atrodo labai estetiškai. Be to, tokio protezo tarnavimo laikas yra ilgesnis, kadangi tiltelis nėra nuolat išimamas bei įdedamas, kas skatina jo dėvėjimąsi.

 

Similar Posts